V Zavodu PIP smo v okviru projekta Bodimo prijazni prejeli prijavo sovražnega govora v obliki prispevka spletnega medija demokracija.si. Članek z naslovom “Še enkrat: Oborožite se, preden bo prepozno”, javnost poziva k množičnemu oboroževanju, saj da nas lahko le slednje obrani nasilniških prišlekov, ki bodo zagotovo že kmalu “dobili še večji zagon in se bo migrantsko vprašanje resnično »reševalo« na krvav način.” Na državo se, tako meni avtor, tukaj ne moremo zanašati, kar dokazuje nedavno dogajanje v Veliki Britaniji, kjer so po okrutnem umoru deklic na plesnem tečaju v mestu Southport s strani 17-letnega najstnika izbruhnili množični protimigrantski nemiri in nasilniški izgredi (na tem mestu naj dodamo, da je izgrede povzročila tudi lažna informacija, da je storilec migrant in prosilec za azil, kar vsekakor ne drži. Storilec je bil rojen v Veliki Britaniji). Tudi tam je lasten narod izdala “nova leva oblast”, ki da ne priznava zmote v svoji migrantski politiki in se je postavila na stran “posiljevalcev, morilcev in tistih, ki se nočejo asimilirati ter integrirati v družbo“, še meni avtor.
“Če boste želeli ostati živi, boste morali za zaščito poskrbeti sami”
Avtor tako meni, da nas oblast pred prišleki, ki so očitno zapriseženi nasilništvu, zagotovo ne bo branila. “Če boste torej želeli ostati živi, boste morali za zaščito sebe in svojih najbližjih ter premoženja poskrbeti sami. Oborožite se, dokler zakonodaja še dopušča to možnost, saj vam ognjeno orožje za pasom utegne nekoč rešiti življenje. Jaz sem to pravico izkoristil takoj, ko sem dopolnil polnoletnost,” navaja.
Uredništvu medija Demokracija smo že poslali dopis, kjer smo jim razložili, da dotičen prispevek vsebuje kar nekaj kaznivih elementov, ki zadostujejo pogojem kazenskega pregona: npr. Javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297 členu KZ-1, za katerega sta zagroženi tudi do dve leti zaporne kazni, ali pa Hujskanje k upiranju po 302 členu KZ-1, saj avtor zanika sposobnost države, da je ta sposobna braniti svoje državljane, zato narod poziva k oborožitvi. Tudi poziv k oboroževanju s strani medija je precej neodgovorno dejanje, saj ne podpihuje le strahu ni sovraštva do potencialnega sovražnika (to je očitno potencialno vsak prišlek), pač pa raziskave kažejo, da je višja stopnja posedovanja orožja pogosto povezana z višjo stopnjo umorov s strelnim orožjem. Študija Harvardskega centra za raziskave poškodb je pokazala, da države z večjo dostopnostjo orožja beležijo višje stopnje umorov.
Posedovanje orožja v Sloveniji in ZDA – kje je več kriminala?
V ZDA Imajo najvišjo stopnjo posedovanja orožja na svetu, z okoli 120,5 orožij na 100 prebivalcev (več kot eno orožje na osebo). To pomeni, da je v ZDA več orožja kot ljudi, kar je posledica zgodovinske in pravne tradicije drugega amandmaja, ki daje pravico do posedovanja orožja. Za primerjavo, pa je stopnja posedovanja orožja v Sloveniji veliko nižja in šteje približno 15,7 orožij na 100 prebivalcev, kar je precej pod svetovnim povprečjem in bistveno manj kot v ZDA. V Sloveniji so orožja najpogosteje uporabljena za lov in šport, pravila pa so stroga, saj lastniki potrebujejo dovoljenja in morajo opraviti zdravniški in psihološki pregled ter teoretično in praktično usposabljanje za varno uporabo orožja. Pa posedovanje strelnega orožja pomeni manj kriminala? Nikakor. Kvečjemu ravno obratno. V Sloveniji je stopnja umorov okoli 0,5 na 100.000 prebivalcev, kar je ena najnižjih stopenj v Evropi. Večina nasilnih dejanj ni povezanih z orožjem. Na drugi strani pa stopnja umorov v ZDA znaša približno 6 na 100.000 prebivalcev, kar je bistveno višje kot v Sloveniji. V ZDA je velik del nasilnih kaznivih dejanj povezan z uporabo strelnega orožja, kar je posledica visoke stopnje posedovanja orožja.