Osrednji fokus in namen društva Organizacija za participatorno družbo je prispevati k večji demokratizaciji vseh aspektov družbe, tako v političnem sistemu, kot tudi na ekonomskem področju. V društvu se prvenstveno ukvarjajo z državljansko participacijo v postopkih javne uprave.
Svoje poslanstvo zasledujejo tako v zagovorniški in raziskovalni vlogi, tako kot tudi v praktičnem izvajanju na terenu. Spremembe dosegajo na eni strani s prenosom dobrih praks iz tujine, na drugi strani pa z razvojem lastnih praks. Povezujejo se z domačimi civilnodružbenimi gibanji, ki se zavzemajo za več demokracije, na vseh omenjenih področjih pa se povezujejo tudi mednarodno.
Organizacija za participatorno družbo sodeluje ali je sodelovala v več projektih, ki so imeli cilj povečevati demokratičnost v družbi. Vrednotila je transparentnost občinskih postopkov ter analizirala in facilitirala uvedbo participativnih proračunov. Participativni proračun je mehanizem vključevanja prebivalcev v odločanje o porabi skupnostnih sredstev. V svojem bistvu je participativni proračun način, kako lahko člani skupnosti vplivajo na porabo javnih sredstev v svojem življenjskem okolju. Namen participativnega proračuna je vzpostaviti postopke, ki povezujejo prebivalce z odločevalci na način, da se prenese delež odločanja o porabi skupnih sredstev na skupnost samo. Organizacija za participatorno družbo je svetovala in sodelovala pri uvedbi in razvoju participativnih proračunov v več kot ducat občinah v Sloveniji. Poleg tega je občinam svetovala tudi glede participatornih praks.
Loteva se tudi ekoloških tematik, kjer so skupaj z Iniciativo mestni zbor denimo poskrbeli za revitalizacijo Radvanjskega potoka v Mariboru in zasaditev mini urbanega gozdička po metodi japonskega botanika Akire Miyawakija. Gre za zelo gosto zasaditev 853 dreves in grmovnic 22 različni vrst na 12 x 26 metrov veliki površini, kar omogoča hitrejšo in gostejšo rast, in večjo biotsko raznovrstnost od tistih, ki so zasajeni po običajnih metodah.
Analizirala je učne programe in poučevala mlade o participaciji. Spodbujala je aktivno državljanstvo med mladimi, in sicer preko razvoja modela participativnega proračuna za osnovne in srednje šol, kjer je odprla politični prostor znotraj šolskega sistema, v katerem so se mladi lahko izobraževali o participativni demokraciji in se v njej prvič tudi aktivno preizkusili.
Društvo s svojim delovanjem pomembno prispeva k širjenju demokratične kontrole, večji (politični) angažiranosti širših množic in večji odprtosti v odločevalskih procesih.
Več informacij o Društvu Organizacija za participatorno družbo najdete na:
Spletu: http://dopd.si/
FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100069921044294&ref=page_internal
Email-u: matic.primc@dopd.si