Kakšna je pravzaprav razlika med formalnim in neformalnim izobraževanjem? Kaj pridobim v procesu formalnega in kaj v procesu neformalnega izobraževanja? Mi dodatna izobraževanja sploh koristijo? Kje se lahko vključim v proces neformalnega izobraževanja? To so le nekatera izmed vprašanj, ki se mladim porajajo, ko jih kdo vpraša, kaj vedo o formalnem in neformalnem izobraževanju.
Prva in poglavitna razlika se skriva v namenu Formalno izobraževanje je tisto, ki naj bi nas pripeljalo do formalno potrjenih izobraževalnih rezultatov (stopnja izobrazbe, diploma, kvalifikacija), delodajalcu pa omogočilo sistematičen vpogled v znanje kandidata. Neformalno izobraževanje je izobraževanje, ki ni namenjeno pridobivanju spričeval ali diplom, temveč zadostitvi interesov in razvoju novih kompetenc udeležencev. Pri neformalnem izobraževanju gre torej za pridobivanje, razširjanje, obnavljanje, posodabljanje in poglabljanje znanja, pri čemer ni nujno, da se pridobljeno znanje dokazuje z javno veljavno listino. Na ravni Evropske unije ima neformalno in priložnostno učenje pomembno vlogo pri izboljšanju vseživljenjskega procesa učenja in vpliva na to, da danes vse več evropskih držav poudarja pomen priznavanja dosežkov različnih oblik izobraževanja in učenja.
Neformalna izobraževanja, ki jih organiziramo na Zavodu PIP, so komplementarna formalnemu, saj zapolnjujejo vrzel in ga dopolnjuje v vsebinah, ki so v formalnem izobraževanju zastopane v manjši meri ali pa sploh niso zastopane, hkrati pa se dotikajo vsebin izven formalnih okvirjev.
Najposteje organiziramo izobraževanja:
- Pravnik v praksi;
- Moja spletna prisotnost;
- varna raba interneta;
- predavanja o EU;
- kako do zaposlitve v EU institucijah in drugih državah članicah;
- Europass delavnice.
Nas seznam se tukaj ne konča, vendar izpostavljamo samo tista najpogostejša.
Če vas zanima katero od izobraževanj oz. bi želeli kakšnega po svojem okusu, nam pišite na kontaktni naslov spodaj in bomo poiskali ter organizirali zadeve za vas!