Zavod PIP v torek, 10. decembra, organizira strokovno konferenco Ugasnimo sovražni govor, prižgimo razum, v okviru projekta Bodimo prijazni. Konferenca bo potekala v Institutu informacijskih znanosti Maribor (IZUM), Prešernova ulica 17, med 8. in 16. uro.
Dogodek bo združil strokovnjake s področja šolstva, psihologije, prava, medijev in družbenih omrežij, da bi skupaj raziskali in razvili učinkovite načine za spopadanje s sovražnim govorom. Ta pojav se je postopoma normaliziral v javnem prostoru in prodrl v vse pore družbenega življenja, s čimer povzroča vse več škode v lokalnih skupnostih, šolah in na spletu.
V ospredju konference bodo razprave o preventivnih ukrepih in podpornih strategijah, s katerimi lahko sovražni govor ustavimo že v kali. Skozi predavanja in interaktivne delavnice bodo strokovnjaki predstavili najnovejša dognanja in priporočila za krepitev kritičnega odnosa do sovražnih vsebin ter razvijanje odpornosti na digitalnem in družbenem področju. Zaradi pomanjkanja življenjskih izkušenj, kognitivne zrelosti in širine znanja so mladi bolj dovzetni za sovražne in manipulativne vsebine, do katerih dostopajo po spletu, bomo del konference namenili tudi preventivnim in kurativnim ukrepom za preprečevanje sovražnega govora in medvrstniškega šikaniranja v šolah. V panelnem delu bo poseben poudarek na priporočilih, namenjenih odločevalcem – predstavnikom vlade, vzgojno-izobraževalnim ustanovam, zakonodajnim organom in strokovnim združenjem.
Udeležba na konferenci je brezplačna. Obvezna je predhodna prijava (spodaj)!
Program celotne konference:
Ob prijavi lahko izbirate med obiskom ene izmed treh različnih delavnic. Vsaka lahko sprejme do 30 udeležencev.
Tukaj si lahko ogledate podroben opis predavanj in podroben opis delavnic.
Potrdilo o udeležbi prejmete takoj po končani konferenci.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.