Zavod PIP je včeraj 30.3.2022 v večgeneracijskem centru v Benediktu organiziral razpravo na temo medgeneracijske solidarnosti. Osrednji gosti in obiskovalci so se strinjali, da gre za izziv, ki ga je potrebno nasloviti sistematično in z vpetostjo vseh ključnih deležnikov na lokalni, nacionalni in EU ravni.
Župan občine Benedikt Milan Repič je izrazil zadovoljstvo nad projektom večgeneracijskega centra, a ob tem izpostavil, da bo v prihodnosti zelo pomembno, da večgeneracijski center polno zaživi. S tem so se strinjali tudi ostali osrednji gosti, ki poudarjajo pomen zagotavljanja vsebin v večgeneracijskih centrih. Vodja Hiše sadeži družbe Murska Sobota mag. Darko Krajnc je izpostavil pomen povezovanja z društvi in postopnega grajenja baze uporabnikov, medtem ko je predsednik Društva upokojencev Benedikt Milan Hlevnjak poudaril, da v Benediktu že izvajajo številne aktivnosti ter da je pri tem ponosen na starejše, ki se udeležujejo dogodkov.
Predstojnica Katedre za socialno gerontologijo na Alma Mater Europaea, dr. Jana Goriup je poudarila, da prihaja iz institucije, ki edina v državi izobražuje strokovnjake za področje staranja. »V Sloveniji je že skoraj ena petina oseb starejših od 65 let, do leta 2050 pa bo že 48 % ljudi v tretjem, četrtem in petem življenjskem obdobju, kar je izredno velik izziv za slovensko in evropsko družbo,« je dejala dr. Goriupova.
Osrednji gosti so se strinjali, da imajo večgeneracijski centri pomembno vlogo pri ohranjanju čim večjega števila starejših izven institucionalne oskrbe. Pri tem je pomembno, da se za njihovo delovanja zagotovi stabilno financiranje ter predvsem prepreči izpad finančnih sredstev v obdobju med zaključevanjem enega in začetkom drugega večletnega finančnega okvirja EU.
V razpravi se je pojavilo tudi mnenje, da dejstvo, da pod isto streho živijo različne generacije, ni nekaj slabega, temveč z vidika medgeneracijske solidarnosti celo pozitivno. Obiskovalci razprave pa so pri tem dodali, da je pomembno, da mladi dobijo službe blizu doma, saj lahko na ta način ostanejo v bližini svojih starejših sorodnikov in pri tem ni pomembno, ali živijo pod isto streho ali v lastnih hišah/stanovanjih, pomembno je le, da mladi ostanejo v bližini.
Razprava je del serije dogodkov, ki smo jih poimenovali »Evropski pikniki« in jih izvajamo v okviru projekta Evropa na našem pragu, ki ga sofinancira EU.
V kolikor vam ne naloži spodnjega videa je posnetek razprave na voljo tukaj.
Kontakt za več informacij:
- Miha Šimon
- E: miha.simon@zavodpip.si
- T: 040 600 832